چه چیزهایی یاد بگیریم: انتخاب زمینه فعالیت

اول اینجا را مطالعه کنید.

 شما همیشه در اولین مراحل مسیر شغلی خود باید تصمیم بگیرید که در چه زمینه ی برنامه نویسی علاقه به فعالیت دارید. هر انتخابی در این بخش در آینده بر تمام جنبه های زندگی شغلی یا حتی شخصی شما تاثیر خواهد داشت. و به احتمال خیلی زیاد با گذشت زمان دیگر به راحتی قادر به تغییر این زمینه نخواهیدبود. تغییر زمینه شغلی در برنامه نویسی بعضی وقت ها کم از تغییر شغل ندارد، پس انتخاب این زمینه بسیار اهمیت پیدا می کند. در انتخاب زمینه برنامه نویسی همیشه و همیشه علاقه خود را در اولویت اصلی قرار دهید. ببینید دوست دارید دیگران شما را چه چیز خطاب کنند؟ یا خود را با چه عنوانی معرفی کنید؟ برنامه نویس وب؟ معمار وب؟ برنامه نویس موبایل؟ برنامه نویس سمت سرویس دهنده؟ برنامه نویس سمت مرورگر؟ آموزگار برنامه نویسی؟ دقیقا باید مشخص کنید که عنوان شغلی مورد نظرتان چیست. مهمتر از هر کاری انتخاب زمینه فعالیت است.

شاید محاسبه کنید که درخواست بازار در زمینه فلان زیاد است و بهتر است آن تکنولوژی را یاد بگیرید. همیشه از این محاسبات خواهید کرد. درست هم هست. ولی در نظر داشته باشید که در بلند مدت تفاوت آنچنانی نخواهد داشت. اگر شما فردی خلاق و پر تلاش و حرفه ای باشید در هر زمینه ای درامد خوبی در انتظار شما خواهد بود. در انتخاب زمینه فعالیت ۱۰ سال آینده خود را ببینید. بسنجید که در این زمینه خاص امکان پیشرفت تا چه حدی وجود دارد. آیا احتمال می دهید که شما از حد نهایت پیشرفت در زمینه خاص راضی خواهید بود یا نه؟

همچنین تخصص های مورد نیاز در زمینه مورد نظر خود را نیز بررسی کنید. ببینید آیا با آن تخصص ها مشکل خاصی ندارید؟ مثلا برنامه نویسی سمت مرورگر در نرم افزارهای وب تا حدی سلیقه رابط کاربری هم نیاز دارد. ببینید آیا با این موضوع مشکلی دارید یا نه. و مواردی از این دست.

همیشه آماده تغییر باشید

با تمام این موارد همیشه یک برنامه نویس باید قادر به تغییر سریع زمینه کاری خود باشد. به دلایل مختلف ممکن است در زندگی شغلی شما نیاز به همچین تغییری بوجود آید. لازمه این امر این است که شما با این که بیشتر تمرکز خود را به طور مثال روی برنامه نویسی موبایل گذاشته اید، از سیستم ها و پلتفرم های دیگر مانند برنامه نویسی desktop غافل نشده و مطالعه ای درباره آنها داشته باشید. نه به صورت تمام وقت و حرفه ای. فقط تا حدی که غریبه نباشید با پیشرفت های آن زمینه خاص. باز در نظر داشته باشید که زمینه های کاری جایگزین نیز مورد علاقه شما باشند. چون تا علاقه نباشد هیچ کاری در برنامه نویسی پیش نخواهد رفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *