چه چیزهایی یاد بگیریم: انتخاب پلتفرم (Platform)

حتما اینجا و اینجا را مطالعه کنید.

StockfreshDecisions

موضوع پر مناقشه و مورد علاقه من همیشه همین بوده! درگیری های زیادی با دوستان داشتیم که ویندوز بهتر است یا لینوکس، مک ارزش سرمایه گذاری دارد یا ویندوز. مدت ها درگیر این موضوع بودیم که قدم گذاشتن در چه راهی برای ما بیشترین سود را خواهد داشت. با این که بررسی کردن موضوعاتی که در آنها شک داریم کاری کاملا منطقی و عقلانی است، ولی همیشه در نظر داشته باشید که خود همین بررسی و تصمیم گرفتن ممکن است به ضرر شما تمام شود. همین دو دلی باعث می شود که به هیچ موضوع و پلتفرمی مسلط نشوید حتی بعد از مدت ها کار کردن در بخش های مختلف.

کلا تصمیم جدی نگرفتن در این موضوع باعث می شود که شما بعد از مدتی همه کاره و هیچ کاره بشوید.

از زاویه دید دورتر و کلی تر وقتی به موضوع نگاه می کنم متوجه می شوم در واقعیت خیلی فرق نمی کند که شما در چه پلتفرمی کار کنید، فقط باید در هر جایی که هستید به شدت به مکان خود علاقه داشته باشید و فرد موثری باشید. موثر بودن به راحتی به دست نمی آید، استعداد و تلاش فراوانی لازم است که شما در بخشی موثر واقع شوید.

همیشه چه در انتخاب های این گونه، چه در بقیه زندگی خود دقت کنید که هیچ وقت خود را با دیگران مقایسه نکنید. مقایسه هایی که انجام می شود اکثرا به نتایج سازنده ای نمی رسند. به طور مثال ممکن است کسی را ببینید که در برنامه نویسی IOS و تولید نرم افزار های IOS بسیار مهارت و درامد فوق العاده ای دارد، و با خود بگویید حتما دنیای اپل برای درامد داشتن عالی است و به قول معروف پول ریخته روی زمین! ولی با کمی دقت خواهید دید فرد مورد نظر شما در کنار استعداد ذاتی، و علاوه بر سالها مطالعه و یادگیری، فعالیت بسیار زیادی دارد و همچنین با هدف مشخصی تمام کارهای خود را انجام می دهد. اگر شما هم با توجه به استعداد خود به اندازه همان فرد در پلتفرم دیگری فعالیت کنید به موفقیت هایی کمابیش یکسان خواهید رسید.

در هر زمینه ای تلاش و جدیت به خرج دهید حتما موفق خواهید شد

قطعا یک سری تفاوت ها از نظر درامد در پلتفرم های مختلف وجود خواهد داشت. ولی در بلند مدت به نظر من برای شما هیچ تفاوتی نخواهد داشت. این که در پلتفرمی کار کنید که به آن علاقه دارید ولو با درآمد پایین تر بهتر از این است که با توهم درامد بیشتر وارد اکوسیستمی بشوید که با آن راحت نیستید. به طور مثال من با مایکروسافت راحت هستم. تکنولوژی هایش را دوست دارم و همیشه پیگیری می کنم. از همین مایکروسافت هم تکنولوژی های وب و موبایل اش را دنبال می کنم. با این که ممکن است کسی هم سطح من در اکوسیستم اپل درامدی بیشتر از درامد فعلی من داشته باشد. من هیچ وقت خودم را با آن فرد مقایسه نمی کنم. اگر هم مقایسه کنم فقط در بخش هایی است که مربوط به فعالیت کلی آن فرد است، تلاش و پشتکار اوست. ولی هیج وقت با خود نمی گویم کاش من هم اپل کار می کردم.

همیشه اولویت اصلی را علایق خود بگذارید

در دنیای برنامه نویسی دو دسته طرز فکر در مورد پلتفرم خاصی می تواند وجود داشته باشد.

  • طرز فکر طرفداری (fan)
  • طرز فکر اقتصادی

قضاوت یک فرد در مورد پلتفرمی که در آن فعالیت دارد همیشه ترکیبی از این دو طرز فکر است. همیشه یک مقداری علاقه وجود دارد و در کنار آن تحلیل های اقتصادی.

مشورت فراموش نشود

اصولا برای انتخاب یک پلتفرم خوب باید با کسانی که قبولشان دارید مشورت کنید. ولی توجه کنید، کسانی که قضاوت آن ها در مورد یک موضوع بیشتر ناشی از طرز فکر طرفداری آن ها از آن موضوع است گزینه های مناسبی برای مشورت گرفتن نیستند. سعی کنید از افراد متعادل جهت مشورت بهره ببرید.

و همیشه در نظر داشته باشید که در نهایت هیچ تفاوتی نخواهد کرد که شما لینوکس کار هستید، یا ویندوز کار، یا مک و هر چیز دیگری… مهم تاثیرگذاری شما است و بس.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *