تجربه ای در مورد ارتباط در تیم ها

چند روز پیش به واسطه یکی از دوستان ویدئویی با عنوان A Cannon In C sharp دیدم.

حدود ۳۰ دقیقه صحبت در مورد C Sharp و net. توسط  Jon Skeet بود. پیشنهاد اکید دارم که این ویدئو را ببینید.

در بخشی از این فیلم Jon Skeet در مورد کیفیت یک زیرساخت و زبان برنامه نویسی صحبتی کرد. او این گونه یک زیر ساخت خوب را توصیف می کرد.

WDWDWC البته من عنصر چهارمی هم به این عناصر اضافه می کنم.

WDWDWPWC

موضوع برنامه و به موقع رساندن یک پروژه موضوع بسیار مهمی است و حتی بعضی وقت ها مهمتر از کیفیت کار نیز می شود.

برگردیم سر موضوع اصلی خودمان، نکته اصلی که من مدت ها بود در نظر داشتم مطرح کنم، موضوع ارتباط تیم های تولید محصولات نهایی و تیم تولید زیرساخت نرم افزاری است (البته من ترجیح می دهم همه هر کاری بکنند! و تقسیم بندی ای به این صورت وجود نداشته باشد)

ارتباط سالم و حرفه ای بین تیم های تولید محصولات و تیم تولید زیرساخت یکی از نشانه های بلوغ حرفه ای تک تک اعضای تیم ها و در کل یک سازمان است.

این ارتباط می تواند از طریق راههای زیر اتفاق افتد.

در لیست بالا هر چه قدر از آیتم های بالا به پایین بیاییم سهولت و تاثیر ارتباط بیشتر خواهد شد. ولی وابستکی به افراد خاص نیز بیشتر می شود.

یکی از نکته های جالب در مورد اعضای تیم تولید زیر ساخت به نظر من این است که سعی کنند بعضی وقت ها در دسترس نباشند!!! همیشه در دسترس بودن افراد ذهن بقیه همکاران را تنبل خواهد کرد.

دید کلی یا همان Big Picture داشتن در مورد معماری و زیرساخت یک پروژه نقش اساسی در تصمیم گیری های استراتژیک اعضای تیم های محصولات دارد

اگر در سازمانی مشاهده کردید که برای هر مشکل کوچک و بزرگ فنی و مخصوصا تصمیم گیری اعضای تیم تولید نیاز به اعضای تیم های زیرساخت دارند، حتما یک جای کار ایراد دارد.

با تمام این توضیحات شاید بعضی از دوستان به این موضوع فکر کنند که اگر روزی بیشتر اعضای تیم ها دید کلی مناسبی نسبت به معماری و زیرساخت داشته باشند، شغل ایشان به عنوان تولید کننده یا پشتیبانی دهنده زیر ساخت به خطر خواهد افتاد.

در پاسخ به این دوستان باید بگویم اگر ارتباط سالمی بین اعضای تیم ها برقرار نشود پروژه هر چه که باشد و هر پشتوانه ای هم که داشته باشد بالاخره شکست خواهد خورد و همه بیکار خواهند شد. (باور کنید! تجربه دارم!)

اگر دقت کنید زیر ساخت و تیم مربوط به آن سرویس دهنده هستند. سرویس دهنده به محصولات نهایی یک شرکت یا سازمان. پس اگر محصولات نهایی یک سازمان به نتیجه نرسند دیگر به تیم زیرساختی نیاز نخواهد بود! و محصولات نهایی دست چه کسانی هستند؟ همان دوستان تیم های تولید محصولات!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *