نگاهی به Gartner HypeCycle 2014

در نوشته قبل در مورد روش تحقیق HypeCycle به صورت خلاصه صحبت کردم. در این نوشته قصد دارم مثالی اجمالی از نمودار مذکور ارائه دهم که شرکت Gartner برای بررسی فناوری ها در سال ۲۰۱۴ منتشر کرده است.

HC_ET_2014

 

نمودار بالا فقط نمونه ناچیزی از خروجی های تحقیقاتی شرکت Gartner است. تحقیقات این شرکت در سال ۲۰۱۴ شامل ۲۰۰۰ فناوری در ۱۱۹ دسته بندی بود.

این نمودار در اصل به نام “The Hype Cycle for Emerging Technologies”   شناخته می شود که در واقع نمایش تجمعی تمام تحقیقات این شرکت در دسته بندی های مختلف است. هدف این نمودار نمایش نتایج شرکت Gartner در مورد تکنولوژی هایی است که هم اکنون مرکز توجه هستند یا این شرکت پیش بینی می کند که تاثیر زیادی در آینده صنعت IT خواهند داشت.

تم کلی این نمودار در سال ۲۰۱۴، تجارت الکرونیک است. به این منظور در این نمودار فناوری هایی که در حال حاضر وجود دارند یا در حال توسعه هستند آورده شده است. شرکت ها با استفاده از یافته های این تحقیقات می توانند تشخیص دهند که در کجای فرایند الکترونیکی شدن قرار دارند، پیش بینی کنند که تا چه مدت به بلوغ مورد نظر خود خواهند رسید و در این مسیر به چه فناوری هایی نیاز خواهند داشت یا چه فناوری هایی را از دست خواهند داد.

نمودار “The Hype Cycle for Emerging Technologies” سال ۲۰۱۴ به طور خاص روی زمینه های زیر تمرکز دارد.

  • بازاریابی الکترونیک
  • تجارت الکترونیک
  • Autonomous

توجه داشته باشید که در واقع زمینه های ذکر شده بخشی از مراحل توسعه تجارت است و توضیح مفصل درباره آن از هدف این متن خارج است.

بازاریابی الکترونیک

این بخش از فرایند توسعه تجارت و سازمان ها، به فناوری ها و امکانات روز دنیا توجه دارد (موبایل، محاسبات ابری و اطلاعات). در این مرحله سازمان سعی دارد از طریق روش های نوین به مصرف کنندگان خود دسترسی پیدا کند. با توجه به اکوسیستم موجود، در فناوری های این بخش مبحث شبکه های اجتماعی اهمیت زیادی پیدا کرده است. فناوری های موجود در این زمینه به صورت زیر در نمودار ذکر شده اند.

Software-Defined Anything; Volumetric and Holographic Displays; Neurobusiness; Data Science; Prescriptive Analytics; Complex Event Processing; Big Data; In-Memory DBMS; Content Analytics; Hybrid Cloud Computing; Gamification; Augmented Reality; Cloud Computing; NFC; Virtual Reality; Gesture Control; In-Memory Analytics; Activity Streams; Speech Recognition.

تجارت الکترونیک

در سال گذشته بیشتر تمرکز شرکت ها در این بخش روی تبدیل کالاها و فاکتورهای فعلی صنعت به معادل های دیجیتال خود بود. به طور مثال تمرکز زیادی روی اینترنت اشیا، فناوری های تمام نگاری (Holography) و چاپ سه بعدی. عناوین فناوری هایی که در این بخش مد نظر قرار گرفته اند به صورت زیر است.

Bioacoustic Sensing; Digital Security; Smart Workspace; Connected Home; 3D Bioprinting Systems; Affective Computing; Speech-to-Speech Translation; Internet of Things; Cryptocurrencies; Wearable User Interfaces; Consumer 3D Printing; Machine-to-Machine Communication Services; Mobile Health Monitoring; Enterprise 3D Printing; 3D Scanners; Consumer Telematics.

Autonomous

ترجمه مناسبی برای این عبارت پیدا نکردم و به اجبار از عبارت مستقیم انگلیسی آن در عنوان این بخش استفاده کردم. منظور از Autonomous در اینجا فرایند جایگزین سازی انسان توسط ماشین در تمام جنبه های یک تجارت و سازمان است. در واقع در مراحل توسعه یک تجارت الکترونیک غایت و نهایت دستاوردی که یک مجموعه قادر به رسیدن به آن است، حذف کردن نیروی انسانی از تمام جنبه های آن تجارت است، جنبه هایی مانند تولید، حمل و نقل، خدمات پس از فروش، ارتباط با مشتری و …. . عناوین فناوری هایی که در این بخش ذکر شده اند به صورت زیر هستند:

Virtual Personal Assistants; Human Augmentation; Brain-Computer Interface; Quantum Computing; Smart Robots; Biochips; Smart Advisors; Autonomous Vehicles; Natural-Language Question Answering.

هنگام مطالعه دقیقتر این نمودار بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

  • فناوری مورد نظر شما در چه مرحله ای قرار دارد، به طور مثال Big Data را در نظر بگیرید، طبق ادعای Gartner این فناوری در حال سقوط به دره سرخوردگی است.
  • شرکت Gartner پیش بینی می کند در چه مدتی فناوری مورد نظر به بلوغ و بهروری خواهد رسید. به طوری مثال Gartner در این بررسی ها ادعا کرده که موضوع Big Data حدودا در ۵ تا ۱۰ سال دیگر به بهروی خواهند رسید.
  • حتما نوشته قبلی در این موضوع بل عنوان “معرفی کوتاه HypeCycle” را مطالعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *