مهارت های غیر فنی یک برنامه نویس

به عنوان برنامه نویس همه ما به دنبال بهتر شدن در زمینه فنی هستیم. همه ما تصور می کنیم دانش فنی بالاتر مساوی است با درآمد بیشتر.

تا به حال افرادی را دیده اید که علارغم دانش فنی پایین تر از شما، موقعیت و پست بالاتری دارند؟ البته ممکن است خیلی از این افراد ارتباط هایی داشته باشند که شما ندارید! ولی در اصل قضیه به این اندازه سیاه نیست.

در حالت کلی موقعیت و درآمد بیشتر در برنامه نویسی الزاما از دانش فنی ناشی نمی شود. تقریبا در همه رشته های مهندسی علاوه بر دانش فنی که لازمه کار است، نیاز است فرد مهارت هایی داشته باشد. نمونه ای از این مهارت ها به صورت زیر می باشند:

۱) شرکت در جلسات و مدیریت آنها

شرکت در جلسات در اکثر مشاغل اجتناب ناپذیر است. اگر در خود مهارت موثر بودن در جلسا ت و صحبت کردن و به نتیجه رسیدن را نمی بینید حتما روی این موضوع کار کنید. چون به ناچار نیاز خواهد بود برای پیشرفت، در جلسات متعددی حضور پیدا کنید. مدیریت جلسه به این معنا است که در زمان معین به نتیجه ای هر چند کوچک برسید. تصمیمی اتخاذ کنید. موارد را بررسی کنید و …

۲) برقراری ارتباط

به دلیل زندگی در یک جامعه انسانی، هر فردی نیاز دارد که ارتباطات موثری با افراد پیرامون خود برقرار کند. در شغل برنامه نویسی از آن جایی که هدف اصلی معمولا رفع مشکل یک فرد یا سازمان است. و اصولا کار تیمی بالای را میطلبد، نیاز به برقراری ارتباطات موثر بیشتر احساس می شود. درست است که geek بودن در برنامه نویس ها صفت خوبی به نظر می رسد. ولی geek منزوی در دنیای امروز راه به جایی نخواهد برد!

۳) قابلیت تحلیل انتظار مشتریان

این که شما خودتان را به جای کاربران نهایی یک سیستم بگذارید مهارتی است که به راحتی در افراد یافت نمی شود. به طور مثال کاربران یک وبسایت فروش لباس چه انتظاراتی می توانند داشته باشند. یا کاربران یک نرم افزار مالی چه انتظاراتی می توانند داشته باشند. البته لازم نیست معجزه کنید. قاعدتا باید از اطلاعات دنیای پیرامون خود مانند تحلیل گران سیستم، جلسات مشتری، مشاهده میدانی و … کمک بگیرید تا به نتایجی دست یابید.

۴) کار تیمی فوق العاده

برنامه نویسی و تولید نرم افزار به شدت کار تیمی ای است. شما نمی توانید به صورت انفرادی پیشرفت کنید. پیشرفت شما در گرو مهارت شما در انجام تیمی کارهاست.

۵) آموزش

به عنوان برنامه نویس شاید به ذهنتان خطور کرده باشد که با یادگیری تخصص یا مهارت شما توسط دیگران موقعیت شغلی خود را از دست خواهید داد. یا این که باید همیشه فوت کوزه گری را نزد خود نگه دارید. ولی تجربه به طور کلی موضوعی بر عکس این را نشان داده است. یکی از فاکتورهای اصلی در پیشرفت کسب اعتماد کارفرمایان است. شاید قراردادها اجرای بخشی از قوانین حاکم بر بازار کار را تضمین کنند. ولی کلید اصلی در پیشرفت، اعتماد است. اعتماد از راه های متفاوتی ایجاد می شود. و یکی از این راهها آموزش است. آموزش به همکاران در چهارچوب های مختلف بسیار در این زمینه کمک کننده خواهد بود. آموزش همچنین باعث خواهد شد مقبولیت بیشتری در بین همکاران داشته باشید. این مقبولیت در آینده به عنوان مدیر نقش مهمی در موفقیت شما ایفا خواهد کرد.

موارد فوق چند مورد از مهارت هایی بود که می توان برای یک برنامه نویس در نظر گرفت. موارد پیشنهادی دیگری را در نظر دارید؟

3 دیدگاه برای «مهارت های غیر فنی یک برنامه نویس»

 1. سلام فرید جان.
  اول خواستم بگم که همیشه از خوندن مطالبی که میذاری لذت میبرم. keep up the good work 🙂
  در ادامه خواستم یه موردی رو به چیزایی که گفتی اضافه کنم که یکی از استادامون زمان لیسانس بهمون گفته بود.
  میگفت که «شما مهندسین، و کارتون حل کردن مسائل کارفرماست. وقتی کارفرما شما رو با مسئله ای رو به رو میکنه، یا باید راه حلش رو بهش بدین، یا اگر در اون لحظه راه حلی ندارید، باید طوری صحبت کنید که حداقل کارفرما فکر کنه که شما جواب مشکلش رو دارید.»
  حالا درسته ممکنه این حرف ممکنه به نظر غیر اخلاقی بیاد، ولی چیزی که من میبینم اینه که معمولن برعکس این اتفاق رخ میده، یعنی من مهندس واقعن راه حل مشکل رو دارم، ولی چون خوب بلد نیستم به زبون مشتری صحبت کنم، طرف به اندازه کافی متقاعد نمیشه که راه حلش پیش منه. حالا این مهارتی که من میگم بخشی از همون توانایی ارتباط برقرار کردنه که توی همین پست بهش اشاره شد، ولی این یک مورد خاص به نظرم انقدر مهم بود که جداگانه بهش اشاره بشه؛ توانایی این که بتونید مشتری رو متقاعد کنید کسی که میتونه مسئله ش رو حل کنه شمایید!

  1. ممنون علی جان از مورد کاملی که ذکر کردی. درسته، سیاست داشتن و قدرت متقاعد کردن کسایی که باهاشون سر و کار داریید هم یکی از نکات کلیدی موفقیته. به نظرم اکثر برنامه نویس ها در این مورد مشکل دارند. خود من هم اکثر درگیر این موضوع بودم و هستم. ایشالا در اولین فرصت اضافه میکنم به لیست این موضوع رو.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *